Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z odchudzaniem (państwa)?

Piotr Zaremba

To zrozumiałe, że absorbuje nas gospodarka i polityka zagraniczna. Ale nie zapominajmy o państwie. Od niego zależą nasze bezpieczeństwo, komfort i stan naszych portfeli. Donald Tusk oddzielił sprawy wewnętrzne od administracji. Mało kto zwrócił na to uwagę – ot, jest resort dla Michała Boniego. A tu na łamach „Rzeczpospolitej” Paweł Soloch, wiceszef MSWiA za czasów PiS, poddał tę decyzję analizie. To nie tylko kwestia kosztów oddzielnych resortów. Przykład: to wojewodowie koordynuują pracę policji i straży pożarnej.

Ale od teraz podlegają innemu ministrowi niż te służby mundurowe. Napięcia gwarantowane! Koordynacja czegokolwiek w kwestii bezpieczeństwa obywateli będzie trudniejsza. Praktyk Soloch przewiduje też, że częściowo wyemancypowane służby mundurowe zaczną mnożyć własną biurokrację. Koszty jeszcze wzrosną. Jak to się ma do obietnic redukcji kosztów administracyjnych? Takich kwiatków jest w tym rządzie sporo, nawet jeśli minister Gowin chce państwo reformować. Podzielona opozycja punktuje słabo, media się wdzięczą do władzy. Polska normalka!

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?