Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

TOMASZ BUDZYNSKI FOT. DANUTA MATLOCH/FOTORZEPA

Wizjoner i świadek

Filip Memches

Wybitny muzyk, świetny poeta, zdolny malarz, a teraz i pisarz. Tomasz Budzyński debiutuje w nowej roli

Jeśli o Tomaszu Budzyńskim ktoś coś wie lub cokolwiek słyszał, to z pewnością jako o charyzmatycznym wokaliście grupy Armia. Tymczasem Budzyński jest kimś więcej niż twarzą znanego zespołu rockowego.

Religijne i metafizyczne teksty utworów Armii bronią się jako poezja. Stanowią one wartość samą w sobie, niezależnie od warstwy muzycznej. Ich autor zajmuje się ponadto malarstwem, a od niedawna także aktorstwem i reżyserią. W tym roku razem z Łukaszem Jankowskim zrealizował film „Podróż na Wschód”, w którym również sam występuje. To swoisty przegląd twórczości Armii w konwencji muzycznego kina drogi. Film ten dołączony jest z kolei do książki „Soul Side Story”. Stanowi ona debiut prozatorski Budzyńskiego.

Książka wokalisty Armii jest oniryczną autobiografią nie tylko artysty, ale i pewnej części pokolenia, które wkraczało w dorosłość, gdy zaczynał się proces gnicia PRL. Wcześniej jednak było dzieciństwo. Budzyński patrzy na nie właśnie z perspektywy dziecka, przywołując w pamięci „gadżety” tamtych czasów: wodę gazowaną z syfonu, autobusy przegubowe czy wreszcie kreskówki Otokara Balcego i Alojzego Mola.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?