Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

FOT. DAREK GOLIK/FOTORZEPA

W roli przyzwoitki

Marek Magierowski

Idea postnarodowej Europy zdobywa coraz więcej zwolenników. Gdzie są granice tego szaleństwa?

Jak dzisiaj oczarować europejskie elity polityczne i wywołać zachwyt mediów? Recepta jest prosta: wystarczy wygłosić przemówienie, w którym nakreśli się federacyjną wizję Starego Kontynentu, wspomni o europejskiej rodzinie, wyrazi troskę o kondycję gospodarki, a na koniec dorzuci szczyptę optymizmu. W to wszystko należy jeszcze wpleść kilka konkretnych rozwiązań, zaproponowanych wcześniej przez rząd największego kraju UE, i przedstawić je jako własne, a dodatkowo odważne postulaty.

Gdy wziąć pod uwagę wymienione wyżej kryteria, musimy przyznać, że Radosław Sikorski wygłosił tydzień temu w Berlinie mowę zgoła bezbłędną. Była w niej i trwoga, był i patos, były solidarność, odpowiedzialność oraz „nowy europejski ład”. Szef dyplomacji ambitnego państwa wschodniej Europy z impetem włączył się w debatę na temat kryzysu strefy euro i reformy struktur władzy w UE. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisał o „wielkich słowach ministra”, zaś „The Economist” o „przełomowym wystąpieniu polityka wagi ciężkiej”.

Sikorski mógł sobie pozwolić nawet na kilka ryzykownych zdań na temat suwerenności („Polska wnosi do Europy gotowość do kompromisu – nawet w zakresie wspólnego podejścia do suwerenności – w zamian za uczciwą pozycję w silniejszej Europie”), gdyż wiedział, że wśród jego słuchaczy nie wzbudzą one większych emocji. Jednocześnie domyślał się, jak zareaguje na takie dictum główna partia opozycyjna nad Wisłą: żądaniem dymisji, groźbą postawienia przed Trybunałem Stanu i zarzutami o podporządkowanie Polski „IV Rzeszy”. Lecz Sikorski był na taką reakcję przygotowany i chyba wręcz jej oczekiwał. Nic nie sprawia mu przecież większej przyjemności niż drwiny z Jarosława Kaczyńskiego, który „nie ma pojęcia” o tym, jak się we współczesnej Europie uprawia politykę i któremu „wszystko kojarzy się tylko z jednym”. W domyśle: z II wojną światową.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej