Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

WARSZAWA. ZAMEK KROLEWSKI. WYSTAWA STANISLAW AUGUST - OSTATNI KROL POLSKI... FOT. ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA

Kiedy już nie ceni się niepodległości

Piotr Semka

Stanisław August Poniatowski kontra Józef Piłsudski, czyli po co nam suwerenność

Patrz Piłsudski na nas z nieba” – tak zatytułował okładkę tygodnik „Polityka” z okazji Święta Niepodległości. Marszałek we wszystkich sondażach popularności, badających, kto jest Polakiem wszech czasów, ustępuje pola tylko Janowi Pawłowi II.

Ale tak jak w przypadku papieża Polaka – nad Wisłą czci się  Piłsudskiego, jego wyczulenia na kwestie suwerenności Polski specjalnie się jednak nie podziela. Już na początku lat 90. mało kto traktował serio aferę moskiewskiej pożyczki dla PZPR, a prezydent Lech Wałęsa nie widział niczego złego w pomyśle, by byłe bazy sowieckie w Polsce zamienić w polsko-rosyjskie spółki gospodarcze. Z zakłopotaniem nie przypominano ostrzeżeń marszałka, by w czasie przełomu strzec się agentów, bo samą lustrację ogłoszono objawem zdziczenia politycznego. Potem wszelkie obawy o suwerenność miał rozwiać akces do NATO i Unii Europejskiej, „gdzie głos małego Luksemburga jest tak samo ważny jak wielkich Niemiec”.

Dziś coraz częściej słyszymy, że suwerenność winna być traktowana jako coś umownego.

Padają pomysły, by w ratunku przed kryzysem euro „uciekać do przodu”, tworząc ściśle sfederalizowane Stany Zjednoczone Europy. Takie idee coraz częściej przyjmowane są w Polsce jako coś nowoczesnego. Jako proces, przed którym nie ma ucieczki. Prawica – która oburza się, że dywagacje o rezygnacji z części atrybutów suwerenności inaugurowane są w obcych stolicach bez jakiejkolwiek dyskusji w Polsce – pouczana jest, że nie rozumie ducha epoki. Retoryka podkreślająca znaczenie suwerenności łatwo definiowana jest jako anachroniczne głosy z dawnego, minionego świata.

Czy jest jakimś znakiem czasu, że efektownej wystawy doczekał się właśnie bohater historyczny o zupełnie innej wrażliwości politycznej niż Józef Piłsudski?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe