Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Niemcy
90-letni były esesman Heinrich Böre rozpoczął odsiadywanie dożywocia  za rozstrzelanie trzech Holendrów.  Zbrodnia miała miejsce  w 1944 r., a Börego przywieziono do więzienia na wózku. Nikt nie mówi jednak, że jest zbyt stary ani że od zabójstw minęło zbyt wiele czasu.  Böre ma bowiem niefart. Zabijał ludzi w imię nieodpowiedniej ideologii. Gdyby był oprawcą komunistycznym, mógłby być spokojny, po sądach nikt  by go nie ciągał.  Miałby daczę, sowitą emeryturę, a w święta narodowe dumnie wypinałby pierś pełną orderów.

Izrael
Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata kolejnym Polakom. Wojciechowi Wołoszczukowi z Kosowa  i rodzinie Domańskich  z Warszawy.  Ludzie ci podczas wojny, narażając własne życie, ratowali żydowskich bliźnich. Polacy stanowią najliczniejszą grupę Sprawiedliwych  (6,3 tys.). Fenomen ten wynikał w dużej mierze  z głębokiego polskiego katolicyzmu, który nakazywał pomagać bliźnim w potrzebie.  Tak, tego samego katolicyzmu który – według Jana T. Grossa – wprowadzał Polaków w antysemicki morderczy amok.

Francja
Ku oburzeniu Turcji Nicolas Sarkozy forsuje ustawę uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo. W latach 1915–1917 Turcy mogli wymordować nawet półtora miliona przedstawicieli tej społeczności.  Byli oni wieszani, rozstrzeliwani, zakopywani żywcem, topieni, głodzeni na śmierć i paleni.
Mimo to świat, nie chcąc narażać się Turcji, nie pali się do przypominania o tej tragedii. Rzadko więc nadarza się okazja, by pochwalić Francuzów, ale tym razem w pełni na to zasłużyli.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość