Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Milion Polaków mniej

Aleksandra Fandrejewska, Bartosz Marczuk

Główny Urząd Statystyczny policzył nas na nowo. Okazało się, że w Polsce na stałe mieszka o 1,1 mln osób mniej, niż podawano oficjalnie do tej pory. Tak wynika ze wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w tym roku. Polaków jest  38,3 mln, ale faktycznie w kraju mieszka 37,2 mln.

Dane te nie zaskoczyły prof. Ireny Kotowskiej z SGH. Niepokoi ją za to szybko zmieniająca się struktura demograficzna społeczeństwa. Zwraca na to także uwagę prof. Janusz Witkowski, prezes GUS. – Mamy coraz więcej osób, które skończyły45 lat, bo emigrują głównie ludzie młodzi – tłumaczy.

Z danych GUS wyraźnie wynika, że w kraju zwiększa się grupa ludzi po sześćdziesiątce, coraz mniej jest dzieci i młodzieży. Statystycznie „najstarsze” województwa to łódzkie i świętokrzyskie.

Mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej na Zachodzie Polacy nie wracają. Dlaczego? – Bo mają kłopoty z odnalezieniem się w kraju. Mają wyższe oczekiwania płacowe, a za granicą większe poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy Krystyna Iglicka, demograf z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Uważa, że za dwa–trzy lata GUS ogłosi, iż w Polsce żyje 36,5 mln osób. Stanie się tak, bo coraz więcej osób, które wyjechały, osiądzie za granicą na stałe.

Emigracja, połączona z coraz mniejszą liczbą rodzących się dzieci oraz brakiem polityki imigracyjnej, staje się dla Polski poważnym wyzwaniem. Irena Kotowska uważa, że polityka społeczna powinna skutecznie zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin i ich wspomagać. Rząd powinien też mieć program zachęcający emigrantów do powrotu. Jej zdaniem remedium na niektóre problemy demograficzne jest rozbudowa usług publicznych. – To nie tylko zachęciłoby część emigrantów do powrotu, a innych do pozostania w kraju, lecz także poprawiłoby warunki życia osób starszych – podkreśla prof. Kotowska.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy