Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Z zaufaniem do Polski?

Anna Cieślak-Wróblewska

Agencje ratingowe udzieliły nam kredytu zaufania. Uwierzyły w zapewnienie premiera Donalda Tuska, że możemy dobrze przygotować się do nadchodzącego kryzysu.

Na razie więc nie obniżyły oceny naszej wiarygodności kredytowej. Kluczowe wydaje się jednak słowo „na razie”. Chwaląc Polskę za stan na „dziś”, jednocześnie agencje grożą nam, że nic ich nie powstrzyma przed przyznaniem gorszego ratingu, jeśli wystąpi „poślizg fiskalny”.

Być może wystarczy tylko jedno potknięcie, nieprzyjęcie jednej ważnej ustawy, a wszystko posypie się na łeb na szyję. Skąd taki wniosek? Bo wciąż agencje ratingowe postrzegają Polskę jako kraj będący na dorobku. Taki, któremu trzeba uważniej patrzeć na ręce, bo ryzyko jakiejś wolty jest spore. Dobrze o tym świadczy chociażby fakt, że obecna ocena Polski według agencji Moody’s wynosi A2, czyli tyle, ile Włoch. Jednakże Włochy są jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy (do 120 proc. swojego PKB) i wciąż – mimo zmiany rządu na technokratyczny – wisi nad nimi widmo bankructwa.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe