Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Chudną portfele Polaków

Magdalena Kozmana

Podstawowe produkty i usługi zdrożeją o kilka, kilkanaście procent.  W przyszłym roku najbardziej odczujemy  wzrost cen oleju napędowego

Polska czteroosobowa rodzina zapłaci w przyszłym roku o ok. 74 zł więcej w ciągu miesiąca za żywność i utrzymanie mieszkania. Te dwie pozycje stanowią w budżetach rodzin prawie połowę wydatków. Dla osoby samotnej koszty wzrosną o ponad 30 zł miesięcznie.

Jednym z głównych powodów podwyżek cen towarów i usług jest kurs złotego. Od połowy roku nasza waluta osłabiła się o ponad 10 proc., co odbija się m.in. na cenach paliw. Dodatkowo zapowiedziany na styczeń wzrost akcyzy na olej napędowy przełoży się na dalszy wzrost cen dla kierowców i pociągnie za sobą podwyżki za artykuły w sklepach, bilety i usługi.

Olej napędowy, który już teraz jest droższy od benzyny, od stycznia zdrożeje na stacjach o dodatkowe 20 gr na litrze. – Akcyza to główny czynnik, który przełoży się na dalszy wzrost cen oleju napędowego. On z kolei jest częścią kosztów towarów, np. w przypadku żywności jest to składnik, którego trudno nie zauważyć, ponieważ żywność trzeba dowieźć do konsumenta – wskazuje Dariusz Winek, główny ekonomista banku BGŻ.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?