Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Klejnoty koronne Hollywood

Joanna Bojańczyk

Żadna współczesna aktorka nie mogłaby się poszczycić takimi ubraniami i biżuterią, jaką miała Elizabeth Taylor. W domu aukcyjnym Christie’s sprzedano je za 117 mln dol.

Wyobraź sobie, że mama wyjmuje z szafy starą suknię, owija ją w ładny papier i daje ci w prezencie. Czy ktoś byłby zachwycony takim podarunkiem? Wątpię. Ale gdyby tę samą sukienkę przyjaciółka kupiła na aukcji w eleganckim domu aukcyjnym i ci ją ofiarowała, byłoby to już zupełnie coś innego.

Okazami kolekcjonerskimi vintage zostają ubrania coraz młodsze. Zainteresowanie wzbudzają już nie tylko rzeczy z początku XX w., lat 20. i 30. Teraz wielkie domy aukcyjne Christie’s i Sotheby’s oferują ubrania z lat 70., 80., a nawet 90. Oczywiście nie chodzi o sweter z sieciówki ani nawet rzecz z kolekcji eleganckich i drogich domów mody. Liczą się wyłącznie unikaty, najlepiej owiane legendą. Suknię Mondrian Yves’a Saint Laurenta, zaprojektowaną według obrazu słynnego malarza holenderskiego z lat 60. sprzedano w Christie’s za 35 tys. euro, suknię wieczorową Valentino z lat 90. za 6875 dol.

Te wyniki były tylko rozgrzewką przed aukcją, która rozgrzała do czerwoności namiętności kuratorów, kolekcjonerów i zamożnych klientów. Chodzi o licytację ubrań i biżuterii Elizabeth Taylor w domu aukcyjnym Christie’s. Odbywała się przez cztery dni w siedzibie Christie’s w Nowym Jorku oraz w Internecie i zakończyła się 17 grudnia. Można było licytować z każdego punktu na kuli ziemskiej. Na cztery miesiące przed aukcją dom aukcyjny zorganizował objazdowy pokaz kolekcji – pojechał kolejno do Moskwy, Londynu, Paryża, Dubaju, Genewy, Hongkongu, Los Angeles. Obejrzało ją 25 tys. osób.

Aukcja zakończyła się rekordowym wynikiem 117 mln dol.

W lokówkach, ale w brylantach

Aktorka zmarła na serce w marcu w wieku 79 lat. Jej kariera filmowa trwała prawie 70 lat. Nie była profesjonalną aktorką, ale przyciągała osobowością i urodą. Zagrała w 50 filmach, zdobyła trzy Oscary. Sława towarzyszyła jej przez całe życie, ale tym, co wzbudzało największe emocje, były nie jej szekspirowskie role, ale uroda i życie prywatne. Miała opinię jednej z najpiękniejszych kobiet Hollywood – regularne rysy, bezbłędnie symetryczna twarz, fiołkowe oczy o migdałowym kształcie. Publiczność ekscytowała się każdym jej krokiem, pojawieniem się wśród fanów, każdym jej nowym partnerem. Prześladowali ją paparazzi, potępiał Watykan. Ale ona miała swoją moralność. Z każdym mężczyzną, w którym się zakochała, a było ich siedmiu, brała ślub.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Wojciech Romański

W smoczym kręgu