Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej...

Paweł Jabłoński

Z łupkami?

Pospolite ruszenie jako metoda prowadzenia wojny już w średniowieczu miało liczne wady. Nie sprawdzi się również w dzisiejszej gospodarce, zwłaszcza państwowej. Pospolite ruszenie szlachty, mimo jej niewątpliwego męstwa i zaangażowania ponosiło klęski, bo wojaczka nie była głównym zajęciem zwołanych naprędce żołnierzy.

Dla Polski pożyteczniej by było nie odrywać ich od roli, a wojsko utrzymywać z podatków. Ale z powodów politycznych długo podtrzymywano ten archaiczny sposób prowadzenia wojen. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski jako historyk powinien wiedzieć to najlepiej. Mimo to zdecydował się jednak powołać pospolite ruszenie państwowych firm do walki o gaz łupkowy.

Według nowego pomysłu resortu skarbu już nie tylko PGNiG mające doświadczenie w wydobyciu gazu (niełupkowego), nie tylko Orlen i Lotos zajmujące się paliwami, lecz także państwowe firmy energetyczne powinny dołączyć do spółek dziurawiących nasz kraj szybami w poszukiwaniu surowca, który ma nas uniezależnić od rosyjskich dostaw.

Cóż, jeżeli zainteresowanie pozyskaniem tego surowca jest zbyt małe, to – zamiast straszyć podatkiem – obiecajmy ulgi. Wtedy zapewne pojawi się i polski kapitał prywatny. W przeciwnym razie hasło, że polski gaz powinno się wydobywać polskimi rękami, może pozostać puste.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość