Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

fot. AFP/ANDREY SMIRNOV

Głos nowego pokolenia

Piotr Skwieciński

Aleksiej Nawalnyj, prawnik i bloger, zdobywa coraz więcej sympatii Rosjan. Czy ma szansę sięgnąć po władzę? I co na to Kreml?

Październik, okolice Moskwy. Niesystemowa opozycja odbywa swoje forum. Przez ciąg paneli i  warsztatów przewijają się setki działaczy oraz sympatyków wszystkich organizacji antysystemowych. Borys Niemcow, twardy człowiek opozycji, niegdyś wicepremier i niedoszły następca Jelcyna, spędza na chwilkę związanych ze sobą działaczy do jednego z pokoi. Zanim rozejdą się po salkach dyskusyjnych, chce im przekazać coś ważnego. Dziennikarzowi Andriejowi Archangielskiemu udaje się wejść z ludźmi Niemcowa do salki i nie zostać rozpoznanym.

Przesłanie Niemcowa jest tylko jedno, za to bardzo jednoznaczne: – Podstawowa rzecz – pod żadnym pozorem nie można dopuścić, żeby powstało wrażenie, że w jakiejkolwiek sprawie jesteśmy w konflikcie z Nawalnym – mówi Niemcow, znany skądinąd i z brutalności, i z ogromnych ambicji.

I nikt się temu nie dziwi

Jeśli w obecnej Rosji ktoś ma złoty róg, to jest to właśnie ten 35-letni adwokat, bloger i działacz antykorupcyjny. I staje się to w szybkim tempie widoczne dla wszystkich. Złoty róg można oczywiście zgubić, historia zna wiele przykładów ludzi, którzy pięli się błyskawicznie po szczeblach kariery, a potem równie błyskawicznie spadali w niebyt. Może to spotkać i Nawalnego. Ale jak dotąd nie popełnił żadnego błędu, mimo że nogę podstawić mu chciałoby wielu, po wszystkich stronach barykady.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy