Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Pomoc dla płuc

Krzysztof Kowalski

Medycyna

Raka można wykrywać na podstawie analizy próbek oddechu.Takie możliwości stwarza nowa technologia, dzięki której da się wyróżniać w wydychanym powietrzu substancje powstające w płucach, w których rozwijają się komórki nowotworowe. Nad taką technologią pracują hiszpańscy naukowcy ze szpitala Donastia w San Sebastian.

Niektóre rodzaje nowotworów są szczególnie trudne do wykrycia we wczesnym stadium, rak płuc należy do najtrudniejszych. Objawy związane z tą chorobą są „banalne", podobne do objawów towarzyszących wielu niegroźnym, chwilowym niedomaganiom, jak np. kaszel – dlatego często przechodzą niezauważone i nie budzą obaw. Gdy stają się uporczywe, z reguły świadczą o zaawansowanym stadium choroby, w którym na skuteczne leczenie często bywa zbyt późno.

trans.gifW wydychanym powietrzu są setki różnych substancji, ale w przypadku raka koncentracja niektórych jest dużo wyższa niż u zdrowych ludzi. Hiszpańscy naukowcy analizują próbki wydychanego powietrza przy pomocy chromatografu gazowego. Jest to technika analityczna umożliwiająca ustalanie procentowego składu mieszanin związków chemicznych, w których występuje ich nawet kilkaset. Rezultaty porównują, używając dodatkowo spektrometru mas (urządzenie umożliwiające określanie rodzaju substancji na podstawie pomiaru stosunku masy do ładunku elektrycznego jonów). Te dwa pomiary pozwalają określić dokładną zawartość danej substancji w próbkach wydychanego powietrza. Dysponujący nimi onkolog potrafi na tej podstawie diagnozować, odróżniać próbki pochodzące od ludzi zdrowych i chorych. Hiszpanie nie są pionierami w tej dziedzinie.

W 2009 roku zespół z brytyjskiego Keele University w Newcastle, współpracując z badaczami z Czeskiej Akademii Nauk, opracował metodę identyfikacji komórek nowotworowych na podstawie analizy składu chemicznego VOC (volatile organic compounds, lotnych związków organicznych) wydzielanych przez hodowane w warunkach laboratoryjnych, izolowane komórki nowotworowe. Do tego celu posłużył także spektrometr mas.     

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy