Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Iran grozi Zachodowi

Anna Herbich

Iran zagroził, że jeżeli społeczność międzynarodowa nałoży na niego kolejne sankcje, to w odwecie zablokuje strategiczną cieśninę Ormuz.

Wywołało to ostrą reakcję USA, które ostrzegają Teheran przed poważnymi konsekwencjami takiego kroku. W stan gotowości zostały postawione stacjonujące w regionie jednostki amerykańskiej marynarki wojennej. Przez cieśninę Ormuz – która łączy produkujące ropę Bahrajn, Kuwejt, Katar, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie z Oceanem Indyjskim – codziennie przepływają tankowce z ponad 15 mln baryłek ropy naftowej. Stanowi to 40 proc. światowego transportu morskiego tego surowca. – Gdy zablokujemy Ormuz, ani jedna kropla ropy nie przepłynie przez tę cieśninę – zagroził wiceprezydent Iranu Mohammad Reza Rahimi.

Napięcie między Iranem a USA trwa od lat. Stany Zjednoczone podejrzewają Iran o budowę broni nuklearnej. Niedawno Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ujawniła raport, według którego reżim ajatollahów jest znacznie bliższy wyprodukowania pierwszych pocisków jądrowych, niż wcześniej sądzono. W efekcie Amerykanie domagają się, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła kolejne sankcje na Teheran, które uderzyłyby w jego sektor naftowy. Rezolucję taką blokują jednak partnerzy handlowi Teheranu – Rosja i Chiny. Iran zdecydowanie odrzuca wszelkie oskarżenia i twierdzi, że jego badania atomowe prowadzone są wyłącznie w celach pokojowych.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej