Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Karuzela kadrowa w MSW

Grażyna Zawadka

Rząd

Nowy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wymienił wysokich urzędników w podległym mu resorcie. Zmiany tłumaczył nową „filozofią” działania MSW. Na pierwszy ogień poszedł wiceszef MSW gen. Adam Rapacki, odpowiedzialny za policję, który miesiąc temu znalazł się w składzie nowego rządu.

Nowym wiceszefem MSW odpowiedzialnym za policję i BOR został 38-letni Michał Deskur, od grudnia ubiegłego roku doradca w gabinecie politycznym Cichockiego. Deskur dotychczas działał w innej branży – był założycielem i prezesem firmy doradczo-księgowej CTN. 7 grudnia 2011 r. przestał pełnić funkcję i został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego jako jej udziałowiec.

Rapacki zawodowe życie związał z policją. Przyszedł do niej w 1980 r., osiem lat później trafił do Komendy Głównej. Ma na koncie niekwestionowane sukcesy. Stworzył Centralne Biuro Śledcze, w 2000 r. kierował operacją rozbicia gangu pruszkowskiego. Kiedy pracował w KGP, policja wykryła aferę starachowicką.

Nominacja Macieja Deskura wywołała zaskoczenie i krytykę ze strony posłów opozycji – głównie PiS i SP.

– To człowiek bez doświadczenia w zarządzaniu strukturami państwowymi, nie zajmował się też kwestiami bezpieczeństwa, a podlegać ma mu stutysięczna policja. Mam wątpliwości, czy sobie poradzi – ocenia poseł Jarosław Zieliński (PiS), wiceszef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Zmian w MSW jest więcej: drugim wiceszefem resortu został Roman Dmowski, a nowym komendantem głównym policji gen. Marek Działoszyński, dotąd szefujący łódzkiej policji, a wcześniej dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych w KGP, które tropi nieuczciwych funkcjonariuszy. Działoszyński zastąpi odwołanego gen. Andrzeja Matejuka.    —Grażyna Zawadka

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?