Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

fot. Andrzej Krauze

Jak się mści WSI

Dziennikarz Waldemar Milewicz najprawdopodobniej został zabity w Iraku przez przypadek, bo nosił takie samo imię i nazwisko jak handlarz bronią. To tylko jedna z sensacyjnych informacji, jakie odkryli w archiwach WSI członkowie komisji weryfikacyjnej

Marek Pyza, Cezary Gmyz

7 maja 2004 r. samochód, którym jechał Milewicz, został ostrzelany z ciężkiej broni maszynowej. Reporter zginął na miejscu od strzału w głowę. Śmierć najbardziej znanego wówczas korespondenta wojennego wstrząsnęła opinią publiczną. Mówiono o świadomie zaplanowanym zamachu, którego ofiarą padł znany dziennikarz. Tymczasem w archiwach WSI członkowie komisji odkryli, że zamach rzeczywiście był starannie zaplanowany, lecz celem mógł być zupełnie kto inny – noszący to samo imię i nazwisko pracownik gabinetu politycznego ministrów obrony narodowej Romualda Szeremietiewa i Bronisława Komorowskiego, a następnie członek zarządu Cenzinu, firmy handlującej bronią. Sygnał o pojawieniu się Milewicza w Iraku zamachowcy dostali przypuszczalnie, gdy na lotnisku wylegitymował się paszportem. Słynny w Polsce reporter w Iraku nie był znany z wyglądu. Uznano zapewne, że towarzyszący mu członkowie ekipy filmowej to element kamuflażu, i zastrzelono dziennikarza w przekonaniu, iż likwiduje się osobę zamieszaną w handel bronią.  Ta teoria nigdy nie została ujawniona, ale to niejedyna sensacyjna informacja, którą kryły archiwa przekopywane przez ludzi Antoniego Macierewicza.

Inna ciekawa historia dotyczy słynnej kradzieży rakiet z fabryki Mesko w Skarżysku-Kamiennej jesienią 1999 r. Oficjalnie utrzymywano, że skradziono przestarzałe rakiety Strzała, a sprawcami byli nastolatkowie. Sprawę szybko zatuszowano, a akta śledztwa objęto klauzulą tajności. Tymczasem likwidatorzy odkryli, że za kradzieżą mogły stać izraelskie służby specjalne, które dowiedziały się, że Polacy weszli w posiadanie rosyjskiej superrakiety Igła i podjęli próbę jej skopiowania właśnie w Mesko.

Chichot historii

Temat zlikwidowanych przed sześcioma laty Wojskowych Służb Informacyjnych nieustannie powraca. Teraz przy okazji zakusów warszawskiej prokuratury apelacyjnej, która chciałaby postawić Antoniemu Macierewiczowi zarzuty za publikację raportu o WSI: niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy państwowej. Grozi za to osiem lat więzienia. Na razie sprawa się odwleka, bo prokurator generalny wniosek śledczym zwrócił, uznając, że napisali go z błędami proceduralnymi i zapomnieli, iż Macierewicz nie był jedynym likwidatorem WSI.

Poseł PiS interpretuje to jako działanie mające na celu zablokowanie prac zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską.  Niezależnie jednak od kwestii smoleńskiej ludzie WSI mają ochotę pokazać Antoniemu Macierewiczowi siłę swojej vendetty. Czekają od sześciu lat.

Gen. Marek Dukaczewski, ostatni ze znaczących szefów wojskowych służb, ulubieniec salonowych mediów, niedawno w Radiu Zet oznajmił: „Raport z likwidacji WSI zasługuje na to, żeby wszystkich jego twórców ocenić zgodnie z polskim prawem. A to, co zrobili, zasługuje na nazwanie zdradą stanu. Według mojej wiedzy żadna ze spraw opisanych w raporcie nie zakończyła się jakimkolwiek wyrokiem skazującym, nikt nie jest oskarżony i nikomu nie postawiono zarzutów. Po prawie sześciu latach od likwidacji WSI dokument, który miał być jednym wielkim aktem oskarżenia, okazał się jedynie dokumentem ujawniającym w wielu miejscach tajemnicę państwową”.

To chichot historii, że właśnie Dukaczewski może swobodnie oskarżać Macierewicza o zdradę stanu. Większość dotychczas zamkniętych śledztw toczących się z zawiadomienia komisji weryfikacyjnej rzeczywiście została umorzona. Nie wiadomo jednak dlaczego – wszystkie były tajne.

W czterech przypadkach o umorzeniu zdecydował sąd. Dość powiedzieć, że w najgłośniejszej sprawie – akcji „Zen” (faktycznie kryptonim Kandahar) – nie przesłuchano kluczowej postaci.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość