Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

fot. fotorzepa/Jerzy Dudek

Modelowy polityk naszych czasów

Piotr Gursztyn

Wie, skąd wieje wiatr, wie, kogo może uderzyć, a kogo nigdy. Zna pułap swoich ambicji i wie, kto pomoże je zrealizować. Kto to taki? Ewa Kopacz

Marszałek, polityk, lekarz – to określenie, które Ewa Kopacz wymyśliła sama dla siebie. Takie jest motto jej strony internetowej. Lekarzem jest 30 lat, politykiem kilkanaście. Marszałkiem od niedawna. I osiągnięcie tej funkcji zaskoczyło tych wszystkich, którzy obserwują jej karierę od dłuższego czasu.

– Nosiła wówczas fryzurę zwaną barankiem, a na sobie miała dość staroświecki ażurowy bezrękawnik – tak ją wspomina jej główny ostatnio oponent Bolesław Piecha z PiS. Był rok 2001, oboje weszli pierwszy raz do Sejmu i mieli wspólnego wroga, czyli SLD-owskiego ministra Mariusza Łapińskiego. Rzecz jednak w tym, że mało kto pamięta Kopacz z tamtej kadencji. Medyczną twarzą PO, wręcz medialną gwiazdą, była Elżbieta Radziszewska. Dziennikarze biegali za nią, a nazwiska Kopacz najczęściej nawet nie znali.

Dziś Radziszewska wylądowała na marginesie, o mały włos nieskreślona z list wyborczych PO, a Kopacz jest drugą – według konstytucji – osobą w państwie. Na dodatek pierwszą kobietą, która została marszałkiem Sejmu. Nie nosi już ażurowych bezrękawników. Ma własną krawcową, po której telefonie potrafiła opuścić ważną naradę. Jej kreacjami interesują się tabloidy. W ogóle, sądząc po częstotliwości publikacji w prasie kolorowej, Kopacz weszła do ścisłej czołówki najbardziej rozpoznawalnych polityków.

Nie zajęłaby tego miejsca, gdyby nie arbitralna decyzja Donalda Tuska. Kopacz jest wprawdzie pracowita i ambitna, ale bez wsparcia premiera w najlepszym razie byłaby znaną posłanką z okręgu radomskiego. Jak np. jej sąsiadka z Solidarnej Polski, wcześniej PiS, Marzena Wróbel.

Pokrzyczy, potupie

O jej relacjach z Tuskiem krążą legendy, łącznie z rozpuszczanymi w Sejmie pogłoskami o rzekomym romansie. W tej ostatniej kwestii nikt jednak nie potrafi powiedzieć czegoś wiarygodnego, więc odnotujmy to jedynie jako przykład częstego w polityce czarnego PR.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy