Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Dzien procesu przeciwko 36 bojowkarzom, ktorzy pod wodza Adama Doboszynskiego opanowali zbrojnie na kilka godzin miasteczko Myslenice, maj, 1937 r.

Endecy nie tak bezgrzeszni

Piotr Zaremba

Nie jestem za wyklinaniem endeckiej tradycji.  Ale bawi mnie jej idealizowanie w imię aktualnych potrzeb, a Rafał A. Ziemkiewicz tak właśnie robi

Rafał A. Ziemkiewicz postanowił walczyć z czarną legendą endecji. Najpierw wygłosił laudację na cześć Obozu Narodowo-Radykalnego („Uważam Rze” nr 44/2011). Dwa tygodnie później, w cyklu dotyczącym historii alternatywnej, namalował sielankową wizję Polski rządzonej przed wojną przez narodową demokrację („Uważam Rze” nr 46/2011).

Aby dowieść zgodności preferencji endeckich z własnymi wizjami posunął się do gołosłownych sugestii, że Polska pod kierunkiem tamtego obozu – przecież antyniemieckiego i bardziej niż sanacja przywiązanego do sojuszu z Francją – zdecydowałaby się w 1939 r. na współpracę z Hitlerem.

Akurat w tej sprawie jestem za endecją, a przeciw udziałowi Polski w antykominternowskim bloku. Spytam jednak: do jakiego stopnia żywa historia może być tworzywem do ugniatania w imię potrzeb ugniatającego?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy