Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej... Z samorządami?

Wojciech Romański

Kryzys finansowy

Miasta się zadłużają, bo inwestują. Inwestują, bo chcą zwiększyć swoją funkcjonalność, ale i dlatego, by z powodzeniem rywalizować o przyciągnięcie inwestorów, turystów czy organizatorów prestiżowych imprez.

Według analiz Forum Obywatelskiego Rozwoju władze samorządowe w Polsce wydają na inwestycje więcej niż centralne. W 2010 r. przeznaczyły na ten cel 47 mld zł, podczas gdy władze centralne 31 mld zł. I choć łączne zadłużenie samorządów to jedynie 7 proc. wartości całego długu sektora finansów publicznych, trzeba pamiętać, że udział ten szybko rośnie, co chce ukrócić minister finansów Jacek Rostowski. Na koniec 2009 r. zadłużenie samorządów wynosiło 40,7 mld zł, rok później – 55,5 mld zł, a w połowie 2011 r. doszło do 56,4 mld zł.

Samorządowcy zapewniają, że potrafią rozsądnie wydawać, tak by zapewnić obsługę zadłużenia, choć są i takie gminy, które muszą coraz bardziej zacisnąć pasa, by móc spłacić kredyty czy wykupić obligacje. Oszczędzają więc na kulturze, sporcie, bieżących remontach, podnoszą podatki i lokalne opłaty.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej