Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej...

Szewach Weiss

Z Iranem?

Ostatnie zapowiedzi Iranu, że zablokuje cieśninę Ormuz, po raz kolejny zwróciły oczy świata na Bliski Wschód. Gdyby do tego doszło, ceny ropy poszybowałyby w błyskawicznym tempie. Doszłoby do olbrzymich zawirowań na światowych rynkach, przy których obecny kryzys gospodarczy wydawałby się czymś zupełnie niewinnym.

A to i tak nic w porównaniu z zagrożeniem, jakie niesie irański program nuklearny.

Jeśli Iran wejdzie w posiadanie bomby atomowej, zdestabilizuje to cały region. Według ekspertów może się to stać jeszcze w tymlub przyszłym roku. To ostatni moment, by temu zagrożeniu przeciwdziałać. Dlatego tak ważne jest, by jednym głosem mówiły w tej sprawie Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne mocarstwa. Niestety już widać, że nie ma co liczyć w tej sprawie na Rosję i Chiny.

Pytanie, jak w tej sytuacji zachowają się mocarstwa regionalne. Turcja czy Arabia Saudyjska nie chcą się do tego przyznać, ale są przerażone ambicjami Teheranu.

Dla Izraela jest to po prostu kwestia jego egzystencji.

Niewykluczone, że świat zostanie wkrótce postawiony przed dramatycznym pytaniem: bić czy być? Kroki wojenne to jednak ostateczność. Dopóki są inne możliwości, takie jak sankcje czy naciski dyplomatyczne, trzeba z nich korzystać.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy