Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej...

Igor Janke

Z suwerennością Węgier?

Viktor Orbán poniósł pierwszą międzynarodowa porażkę. Musiał ulec Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i – jak zapowiedział – zgodzi się na warunki stawiane przez fundusz. Przeszarżował, licząc, że ta pożyczka nie będzie mu potrzebna. Rozumiem powody, dla których nie chciał korzystać z – obwarowanej różnymi warunkami – pomocy MFW.

Nie chciał, by jakaś instytucja zewnętrzna narzucała rządowi niepodległego państwa zasady, według których ma reformować gospodarkę. Miał prawo to zrobić, ale powinien mieć pewność, że bez tej pomocy Węgry same dadzą sobie radę. Tak się nie stało. Powinien przewidzieć, że może być bardzo źle, a nie szarżować ponad miarę.

Z drugiej strony warunki MFW, którego decyzje dotyczą „być albo nie być” finansów Węgier, są trudne do zaakceptowania.

Dlaczego międzynarodowa instytucja ma decydować o tym, czy rząd suwerennego państwa ma ściągać podatki z małych, czy z wielkich firm, a MFW domaga się cofnięcia podatku kryzysowego od wielkich koncernów.

Jak może nakazywać zmianę ustawy o banku centralnym?

To są suwerenne, polityczne decyzje państwa. A raczej powinny być. Mamy przykład, jak suwerenność państwa jest dziś naruszana przez międzynarodowe instytucje. Ale to – według dzisiejszych standardów – jest zgodne z duchem demokracji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej