Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kiszczak skazany

Jarosław Stróżyk

Stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego – uznał w zeszły czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie. I skazał byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka na cztery lata więzienia. Wyrok  został jednak na mocy amnestii zmniejszony o połowę i zawieszony na pięć lat. Sąd uznał, że generał dopuścił się zbrodni komunistycznej udziału w związku zbrojnym.

Ze względu na stan zdrowia z postępowania wyłączono gen. Jaruzelskiego. Wyrok ocenia jednak też jego rolę we wprowadzeniu stanu wojennego. – To fundamentalne orzeczenie – uważa prokurator Piotr Piątek z krakowskiego IPN. – Sąd uznał podważaną dotąd naszą konstrukcję, udział oskarżonego w związku przestępczym o charakterze zbrojnym.

I wskazał, że gdyby na ławie oskarżonych zasiadł gen. Jaruzelski, i on zostałby skazany. Stanisław Kania, drugi z oskarżonych, były I sekretarz KC PZPR, został uniewinniony. Zdaniem sądu nie zaakceptował rozwiązań siłowych.

Sąd jasno też stwierdził, że wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. było efektem realizacji z góry powziętego planu, nie zaś próbą zapobieżenia interwencji z zewnątrz. – Nie ma wątpliwości, że w momencie wprowadzenia stanu wojennego nie było bezpośredniego zagrożenia interwencją ze strony wojsk Układu Warszawskiego – uzasadniała sędzia Ewa Jethon. To kolejny wyrok, który rozlicza stan wojenny. W marcu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że został on wprowadzony nielegalnie, niezgodnie nawet z przepisami PRL.

– Nie chodziło nawet o wysokość kary, ale o sam fakt, by sąd stwierdził te oczywiste fakty i powiedział, że autorzy stanu wojennego są winni – podkreśla marszałek Senatu i były opozycjonista Bogdan Borusewicz.

– Po raz pierwszy sąd uznał, że przywódcy PRL mogą ponieść odpowiedzialność karną za decyzje polityczne. Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku osądzania sprawców Grudnia ‘70 i zbrodni w kopalni Wujek – mówi mecenas Maciej Bednarkiewicz, oskarżyciel posiłkowy w tych procesach.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?