Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Fot. Michal Dyjuk/Reporter/EASTNEWS

Tajemniczy generał Parulski

Szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztof Parulski lubi pozostawać w cieniu i rzadko wypowiada się publicznie. Chyba że na konferencjach wymuszonych przez media

Grażyna Zawadka, Jarosław Stróżyk

Jednak po „samobójczej” próbie płk. Mikołaja Przybyła zabrał głos. W pełni poparł kontrowersyjne tezy pułkownika, w tym jego ostre słowa pod adresem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Seremet, który jest jego bezpośrednim zwierzchnikiem, uznał to za akt wypowiedzenia posłuszeństwa. Nie wyobraża sobie dalszej współpracy z gen. Parulskim. Wydawałoby się, że w takiej sytuacji jego odejście ze stanowiska jest przesądzone. Niekoniecznie.

Szefa wojskowych śledczych wziął w obronę prezydent Bronisław Komorowski. Przeciwko zmianom personalnym na szczytach prokuratury jest też premier Donald Tusk. Poparcie najważniejszych osób w państwie pokazuje, jak silnej pozycji dorobił się w ostatnich latach gen. Parulski.

Od PZPR do III RP

Zanim został szefem wojskowych śledczych, przeszedł wszystkie szczeble kariery w wojskowej prokuraturze. Rozpoczynał ją w 1982 r., w najgorszym okresie stanu wojennego. Prokuratura wojskowa cieszyła się wówczas bardzo złą sławą, prowadząc postępowania nie tylko wobec wojskowych, ale również cywili. Oskarżała z dekretu o stanie wojennym.

Wcześniej ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już na studiach zapisał się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ukończył też „kuźnię kadr PZPR”, jaką było Centrum Szkolenia Oficerów Politycznych – Szkołę Podchorążych Rezerwy w Łodzi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?