Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Prokuratura jeszcze bardziej polityczna

Piotr Zaremba

Jak za Lecha Wałęsy stary aparat szuka znów oparcia  w  Pałacu Prezydenckim. A Donald Tusk? Unika kłopotów. A może szuka okazji do poszerzenia władzy?

Sprawa rzekomo samobójczego strzału pułkownika Mikołaja Przybyła i towarzyszącej mu awantury na szczytach prokuratury nie jest tylko sporem personalnym. Nie jest też tylko sporem organizacyjnym, choć naturalnie w tle są i animozje osobiste, i pytania o organizację wymiaru sprawiedliwości.

Mamy też czysto polityczną wojnę o wpływ na prokuraturę, szerzej o wpływy w państwie. Walczą poszczególne ośrodki władzy, ze szczególnym uwzględnieniem Pałacu Prezydenckiego, który traktuje prokuraturę wojskową jako zastrzeżoną dla siebie strefę. Walczą nieformalne lobbies w samej prokuraturze – przy- pomina to schemat słynnych (metafora powstała w PRL) buldogów kąsających się pod dywanem. I walczą też środowiska, o których zaczynaliśmy powoli zapominać. Na przykład ludzie dawnych Wojskowych Służb Informacyjnych.

Mundurowy skansen

Można zrozumieć rozgoryczenie oficerów, którzy boją się odstawienia na boczny tor, a mają poczucie, że robili coś pożytecznego, także przy okazji tropienia afer wojskowych. Z tego punktu widzenia emocje Przybyła nie muszą być nieautentyczne, nawet jeśli jego „samobójcza próba” zmieniła się w groteskę. Nie zmienia to faktu, że  zagrożona likwidacją prokuratura wojskowa jawi się jako instytucja anachroniczna.

Nie tylko dlatego, że jest niedociążona sprawami w stosunku do prokuratury powszechnej. Także dlatego, że wojskowy niekoniecznie musi najbardziej gorliwie tropić innego wojskowego, zwłaszcza takiego o wyższej szarży. Gdy Zbigniew Ziobro stawiał jako pierwszy minister sprawiedliwości sprawę skasowania  wojskowej prokuratury, zwracał uwagę na to, że rzadko kiedy mają z nią kłopoty gene-rałowie. Możliwe, że ostatnie śledztwa trochę podważyły ten schemat, ale chodzi o zasadę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe