Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

W stanie hibernacji

Piotr Gursztyn

Wygasza stare konflikty, unika nowych starć, szuka sojuszników, obserwuje wrogów. Grzegorz Schetyna czeka na swój czas

Dwa miesiące temu był „liderem wewnętrznej opozycji”. Po wyborach stał się według tej samej osoby – czyli Donalda Tuska – „wielką rezerwą strategiczną”. Na stanowisku szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Tam właśnie czeka na swój czas. Tylko na pozór bezczynnie.

Spotkać go można w nowym miejscu. Sejmowy budynek G znajduje się trochę na uboczu.

Z głównego kompleksu idzie się tam dość obskurnym, krętym przejściem podziemnym. Na posłach i dziennikarzach zawsze robi to wrażenie takie, że idą do jakiegoś peryferyjnego zaułku. Ale budynek G, ładnie odrestaurowany zabytek z XIX w., inne robi wrażenie, gdy podjeżdża się limuzyną pod główne jego wejście. Wtedy gość może myśleć, że lokator tego budynku jest kimś ważnym, skoro ma tak okazałą siedzibę.

Tam jest gabinet przewodniczącego komisji spraw zagranicznych. Najładniejszy i najlepiej położony z przysługujących szefom sejmowych komisji. Nic dziwnego, bo był robiony dla Bronisława Geremka. Na dodatek szefowi tej komisji, jako jedynemu, przysługuje służbowa limuzyna z kierowcą. Potrzebuje jej, bo często przyjmuje zagranicznych gości.

Dziś to małe królestwo Schetyny. – Rząd na wygnaniu – żartują w Platformie. – Fotele, trochę koniaku przysyłanego przez ambasadorów. Dobre miejsce do knucia – śmieje się osoba z otoczenia byłego marszałka Sejmu. Dzięki Schetynie pustawy przedtem budynek G zmienił się w miejsce, gdzie zdąża wielu polityków. Najczęściej zupełnie niezainteresowanych sprawami zagranicznymi. – Ostatnio widziałem Mirosława Drzewieckiego. Chodzili przed budynkiem i o czymś zażarcie dyskutowali, bo bardzo machali przy tym rękoma – opowiada jeden z członków komisji Schetyny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez