Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

fot. fotorzepa/Rafal Guzik

Gaz, ropa czy benzyna?

Maciej Miłosz

Ceny paliw przebijają „psychologiczne bariery” i rosną w zastraszającym tempie. Kupując auto, stajemy przed dokonaniem trudnego wyboru: ropa, gaz czy benzyna?

Jeśli wierzyć danym Głównego Urzędu Statystycznego, liczba samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce pod koniec 2010 r. wynosiła nieco ponad 17 mln pojazdów. Więcej niż 10,5 mln Polaków wybrało silniki benzynowe, prawie 4 mln diesla, a 2,5 mln posiada auta zasilane gazem LPG. I choć te statystyki są zawyżone (w czasie tworzenia centralnej ewidencji pojazdów niektóre z nich rejestrowano dwa razy, a niektórych nie wyrejestrowano), zapewne proporcje między poszczególnymi typami aut się zgadzają. Ale czy to znaczy, że warto przyłączyć się do większości i kupić wóz z silnikiem benzynowym?

Diesle: na początku trzeba płacić więcej

– Upraszczając, można powiedzieć, że jeśli kupujemy auto do prywatnych celów, to warto wybrać benzynę lub gaz LPG – wyjaśnia Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. – Gdy chodzi o auta firmowe, zależy od wielkości planowanego rocznego przebiegu. Jeśli nie jest on zbyt duży, to chyba warto stawiać na benzynę. W przeciwnym wypadku opłaca się wybrać silnik Diesla.

W Polsce ropa jest od niedawna droższa od benzyny, ale na Zachodzie jest tak od lat. Jednak zakup samochodu z silnikiem Diesla to wydatek od trzech do nawet dziesięciu tysięcy złotych więcej niż w przypadku kupna tego samego modelu zasilanego benzyną.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy