Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Ciąg dalszy nastąpił

Krzysztof Feusette

Pojawia się coraz więcej ciągów dalszych filmów  znanych sprzed lat. Czy nie byłoby lepiej,  gdyby te kontynuacje nie powstały?

Sequel to kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim filmie. Seque- le przeważnie realizowane są w celach komercyjnych i powstają na fali popularności albo są z góry zaplanowaną częścią serii. Obecnie ta pierwsza forma sequela jest realizowana w Hollywood coraz częściej, choć nie cieszy się powszechnym szacunkiem ani wśród widzów, ani – tym bardziej – wśród krytyki” – tyle wyjaśnia wyczerpująco prezydenckie źródło informacji wszelakich, czyli Wikipedia.

Niby wszystko się zgadza, a przecież owo „niecieszenie się” szacunkiem przez gatunek zwany sequelem jest wyraźnie krzywdzącym uproszczeniem.  Z samych tylko drugich części znanych filmowych dzieł dałoby się ułożyć imponujący filmowy zbiór.

„Ojciec chrzestny 2”, „Obcy – decydujące starcie”, „Imperium kontratakuje”, „Psychoza 2”, „Indiana Jones  i Świątynia Przeznaczenia”, „Szklana pułapka 2”... A to przecież tylko najgłośniejsze przykłady znakomitych kontynuacji.

Mordowanie sukcesu

Polskie początki były trudne i sięgają lat 50. minionego wieku, gdy po sukcesie filmu „Kapelusz pana Anatola” (1957) reżyser Jan Rybkowski postanowił pójść utartym szlakiem i nakręcił film „Pan Anatol szuka miliona”, a zaraz potem „Inspekcję pana Anatola” – wszystkie ze wspaniałym Tadeuszem Fijewskim. Część pierwsza, najbardziej udana, to klasyczna komedia pomyłek z elementami kryminalnymi. Główny bohater, warszawski urzędniczy poczciwina, będący całkowicie pod pantoflem nadpobudliwej małżonki (Helena Makowska, wówczas żona Fijewskiego), nagle zaczyna w kieszeniach odnajdywać kosztowne przedmioty, zgłasza się więc na milicję. W części drugiej ten sam bohater rzuca wszystkie siły na odcinek walki z – jakżeby mogło być inaczej w 1959 r. – amerykańskim gangiem złodziei dżentelmenów, który chce przejąć milion wygrany w totka przez pewną studentkę. Trzecia odsłona perypetii wiecznie uchylającego kapelusza pana Anatola to już jak na socrealistyczne standardy „ostra jazda”, bo dziewczyny na ekranie pokazują więcej niż zwykle. Akcja „Inspekcji pana Anatola” toczy się w Paryżewie – fikcyjnym mieście leżącym gdzieś w Polsce. Inspektor PZU Anatol Kowalski przyjeżdża tam oficjalnie na urlop, naprawdę zaś – by zdemaskować zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami – uwaga – damskich kostiumów kąpielowych. W tle castingi roznegliżowanych dziewcząt do amerykańskiego filmu.

Drugą część „Anatola” zrównano z ziemią, trzecia, odpowiadając na palące potrzeby polskiego widza kinowego, przyniosła twórcom  popularność.

Kolejne próby tworzenia w polskim kinie sequeli pokazały, że podobnie jak na całym świecie tak i u nas żaden sukces frekwencyjny nie gwarantuje powodzenia następnym częściom. Boleśnie przekonują się o tym nie tylko rozczarowani widzowie, ale także reżyserzy i producenci, którzy nie szczędzą grosza na drugą część filmowego hitu, a potem stają w obliczu artystycznego, czasem także dosłownie rozumianego bankructwa.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej