Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Sprzedać Scarlett jak mydło

Piotr Zaremba

Dwa razy sztuka „Księżyc i magnolie” spadała z poniedziałkowego Teatru TVP. Wreszcie ją pokazano

Tekstem amerykańskiego scenarzysty Rona Hutchisona zajął się jeden z moich ulubionych telewizyjnych reżyserów i adaptatorów literatury Maciej Wojtyszko. Pech chciał, że dwa razy czekałem przed telewizorem, a za trzecim oglądałem przedstawienie, biegając po mieszkaniu i odbierając telefony. Nie do  końca wychwyciłem więc zapowiadaną przez „Gazetę Telewizyjną” „niewesołą pointę”.

Cała sztuka o tyle  jest niewesoła, że oglądamy, jak powstaje realne dzieło filmowe: „Prze-minęło z wiatrem”. Preparowane na pierwszym etapie przez trzech facetów zamkniętych w pokoju. Scenarzysta wcale  nie zna książki, a odgrywający wobec tego  przed nim  główne sceny producent i reżyser podchodzą do słynnej powieści z małym nabożeństwem.

Rzecz jest bardziej złożona: producent David Selznick (świetny Marcin Dorociński) jest nią zafascynowany. Ale jako produktem. Do tego dają o sobie znać w paru momentach żydowskie traumy (Selznick i scenarzysta Hecht są Żydami). Amerykańskie mity znajdują się w rękach komiwojażerów, którzy się z nimi nie identyfikują. Prawda o Hollywood!

W sumie mamy trochę historycznych smaczków, choć główna myśl: „popatrzcie, jak  jest naprawdę”, nie zaskakuje. Jak na okoliczności powstania, słynny film „Przeminęło z wiatrem” z roku 1939 nie przerażał zresztą absurdami czy nagięciami treści do potrzeb współczesnej publiczności. Selznick miał jednak intuicję.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej