Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Niemcy

Magazyn „Zeitungszeugen” zapowiedział, że zamierza wydrukować obszerne fragmenty „Mein Kampf”. Wywołało to ostrą reakcję rządu Bawarii, która posiada prawa do książki. Publikacja Adolfa Hitlera jest w Niemczech zakazana, bo władze obawiają się, że popularyzacja wzmogłaby ruchy neo – nazistowskie. Ten zakaz jest pozbawiony sensu. Jest dokładnie odwrotnie. Lektura „Mein Kampf” – która jest napisanym w niejasny, bełkotliwy sposób stekiem bzdur – skutecznie wyleczy każdego choćby z cienia sympatii do hitleryzmu.

Polska

W Internecie krąży protest przeciwko powrotowi pomnika „czterech śpiących” (rzekomego polsko-sowieckiego braterstwa broni) do Warszawy. Zachęcamy, aby wejść na stronę Petycje.pl i podpisać. To, że w środku stolicy niepodległej Rzeczypospolitej miałby z powrotem stanąć pomnik gloryfikujący okupantów i katów narodu polskiego, napawa mnie palącym wstydem. To obraza dla wszystkich polskich ofiar sowieckiego terroru. Autorzy petycji proponują, aby przenieść pomnik do skansenu. Ja pozwolę sobie złożyć inną propozycję – powinno się go wysadzić w powietrze.

Szwecja

Sztokholm wznawia śledztwo w sprawie śmierci Raoula Wallenberga. Był to szwedzki dyplomata, który uratował dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów. Gdy Budapeszt w roku 1944 dostał się pod sowiecką okupację, Wallenberg został aresztowany przez NKWD. Posiadał bowiem kompromitujące Moskwę informacje o Katyniu. Sowieci ogłosili, że w 1947 r. zmarł w więzieniu na zawał. Historycy nie mają jednak wątpliwości, że został zamordowany. Szwedzi liczą, że teraz, 21 lat po upadku Związku Sowieckiego, uda im się wydostać z Moskwy dokumenty NKWD i wreszcie sprawa zostanie wyjaśniona. Będą zawiedzieni.


Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu