Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Pora na porto

Winnica Mazurka

Tydzień temu było o sherry, to dziś czas na najbardziej znane i najdroższe ze wzmacnianych win świata – porto.

W nim też, podobnie jak w sherry, maczali swe palce Anglicy. W 1678 r. wystarczyła blokada portów francuskich, by wyspiarze nie mieli co pić. Przerażeni z miejsca zwrócili się ku swym aliantom, Portugalczykom. Niestety wino, spławiane rzeką Douro do portu w – nomen omen Porto, okazało się dość marne.

Anglicy (ściślej mówiąc Szkoci) postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Pierwszy był handlarz z Liverpoolu, który gdy tylko wybuchł kryzys, wysłał do klasztoru w Lamego, w dolinie Douro, synów, by zadbali o sprowadzenie dobrego trunku. Tamtejszy przeor nauczył ich dodawać do wina 77-procentowy spirytus zwany aguardente, co nie tylko wzmocniło porto, ale i ułatwiło jego transport. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania i już kilkadziesiąt lat później, w połowie XVIII w., trzeba było nie tylko ogrodzić tereny Douro, ale i wprowadzić surowe zasady kontroli oraz produkcji trunku.

I tak jak porto jest arystokracją wśród win wzmacnianych, tak holenderska rodzina Niepoortów jest magnaterią wśród producentów tego trunku. Wszak 170 lat i pięć pokoleń tradycji zobowiązują. Nie wypuszczają oni win słabych – od podstawowego Ruby Dum, po dziesięcio- czy dwudziestoletnie tawny o idealnie zrównoważonym smaku, pięknych pomarańczach i kawie w ustach. A co najlepsze – te ostatnie nawet po otwarciu mogą stać miesiącami.

—r.mazurek@uwazamrze.pl

Niepoort Ruby Dum – cena 79 zł
Niepoort 20 Years Old Tawny – cena 350 zł
Portucale.pl

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez