Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Patyna na wysokich obrotach

Wojciech Lada

Grali z Amy Winehouse, ale najważniejsze rzeczy stworzyli z Sharon Jones.  Oto nowa, funkowa płyta The Dap-Kings

Mało kto z takim wdziękiem, a nawet brzmieniem, potrafi dziś nawiązywać do klasycznego soulu wczesnych lat 60. i 70. jak Sharon Jones & Dap-Kings. Klimaty Sama Cooka, Otisa Reddinga i oczywiście Arethy Franklin zderzają się tu z energią nagrań z Motown, a głęboko „czarny” głos Jones zdaje się jakimś cudem sięgać jeszcze głębiej, wprost do źródła gospel.

Najnowszy album formacji to jednak lekki skok w bok w kontekście dotychczasowych działań muzyków. Nie ma tu charakterystycznych soulowych songów,  momentów wyciszenia ani przesadnej słodyczy – jest wyłącznie funkowy konkret, zagrany w dodatku na pełnych obrotach. Choć po prawdzie on również zdaje się być żywcem wyjęty z okresu, kiedy w klubach brylowali Dennis Mobley & Fresh Taste czy Hank Ballard, na większych scenach rządzili George Clinton i James Brown, a na głowach widywano wyłącznie afro.

„Soul Times” – tytuł dość przekorny – to zestaw wyłącznie funkowych nagrań, które albo pojawiały się pojedynczo na stronach B singli, różnych kompilacjach i soundtrackach, albo też nie pojawiały się nigdzie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu