Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Patyna na wysokich obrotach

Wojciech Lada

Grali z Amy Winehouse, ale najważniejsze rzeczy stworzyli z Sharon Jones.  Oto nowa, funkowa płyta The Dap-Kings

Mało kto z takim wdziękiem, a nawet brzmieniem, potrafi dziś nawiązywać do klasycznego soulu wczesnych lat 60. i 70. jak Sharon Jones & Dap-Kings. Klimaty Sama Cooka, Otisa Reddinga i oczywiście Arethy Franklin zderzają się tu z energią nagrań z Motown, a głęboko „czarny” głos Jones zdaje się jakimś cudem sięgać jeszcze głębiej, wprost do źródła gospel.

Najnowszy album formacji to jednak lekki skok w bok w kontekście dotychczasowych działań muzyków. Nie ma tu charakterystycznych soulowych songów,  momentów wyciszenia ani przesadnej słodyczy – jest wyłącznie funkowy konkret, zagrany w dodatku na pełnych obrotach. Choć po prawdzie on również zdaje się być żywcem wyjęty z okresu, kiedy w klubach brylowali Dennis Mobley & Fresh Taste czy Hank Ballard, na większych scenach rządzili George Clinton i James Brown, a na głowach widywano wyłącznie afro.

„Soul Times” – tytuł dość przekorny – to zestaw wyłącznie funkowych nagrań, które albo pojawiały się pojedynczo na stronach B singli, różnych kompilacjach i soundtrackach, albo też nie pojawiały się nigdzie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy