Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Wielkie amerykańskie ożywienie

Danuta Walewska

Dawno nie było tutaj takiej energii i entuzjazmu. Nowe modele samochodów, nowe pomysły i nowe plany

Amerykańska motoryzacja podniosła się z kolan i zapomina o upokarzającym bankructwie w czasów kryzysu w latach 2008 i 2009, kiedy to w największym kościele w Detroit przy ołtarzach, na których stały samochody, odprawiano msze, podczas których modlono się o pomyślne zakończenie kryzysu.

To już historia. Zakończony w niedzielę 22 lutego Międzynarodowy Północnoamerykański Salon Samochodowy (NAIAS 2012) w Detroit zapowiada nie tylko odrodzenie motoryzacji, ale i amerykańskiej gospodarki. Tam nie mówi się o narastającym długu, chociaż to w tej chwili największy problem Amerykanów, ale o spadającym bezrobociu.

Miasto widmo ożyło

Ożywa także Detroit. Tylko w ubiegłym tygodniu Chrysler ogłosił przyjęcie 1200 nowych pracowników do ponownie uruchomionej fabryki. Więcej osób dostanie zatrudnienie w centrali koncernu.

Samo Detroit powoli przestaje wyglądać jak miasto widmo. Jeszcze w centrum straszą dwa drapacze chmur z powybijanymi szybami, w których nikt nie pracuje ani nie mieszka, ale już wieczorem coraz więcej budynków jest oświetlonych, na ulicach pojawili się przechodnie, włączono światła na przejściach.

Teraz już nawet prezes General Motors Dan Akerson, który jeszcze dwa lata temu lubił o sobie mówić, że nie jest człowiekiem, którego fascynują auta, kupił mieszkanie w centrum Detroit, o sześć przecznic od Renaissance Center, gdzie mieści się centrala GM. 62-letni szef GM chodzi na siłownię do Detroit Athletic Club, zapisał się do Bloomfield Hills Country Club i często pojawia się na meczach drużyny baseballowej Detroit Tigers. Kibicował im nawet wtedy, kiedy grali przeciwko Minnesota Twins, a przecież sam pochodzi z Minneapolis, chociaż ostatnio mieszkał w Nowym Jorku i stamtąd dojeżdżał do pracy.

– Szkoda czasu – mówi. Jego zdaniem najważniejsze jest, żeby wtopić się w miejscową społeczność. – Jeśli ich nie zrozumiem, mogę mieć nawet najlepszą strategię i najwspanialsze plany, a nie będzie z nich nic. A Detroit to supermiasto, z silnym charakterem – mówi. Do pracy sam jeździ często elektrycznym chevroletem voltem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe