Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Andrea Tornielli, Saverio Gaeta A.D. 2012. Czy nadchodzi koniec swiata? wyd. Znak

Jak się chce, udowodnić można wszystko

Krzysztof Masłoń

Koniec świata” – mawiał pan Ryszard Popiołek z serialu „Dom” i nie przesadzał, bo każda z sytuacji, w jakich wieszczył kres naszych czasów, była apokaliptyczna. Oczywiście, na skalę ulicy Złotej 23. I jeśli godzić się mam na końce świata, to tylko na takie. O innych słyszeć nie chcę, a wszelkie katastroficzne zapowiedzi ujmuję w potężny cudzysłów. I nie ma to nic wspólnego z wiarą w to, co na przykład Matka Najświętsza przekazać miała w Rue de Bac, Fatimie czy Medjugorie. Objawienia maryjne to jedno, a fantasmagorie speców od New Age – drugie.

I dlatego na pierwszy rzut oka wydaje się, że dobrze się stało, iż Znak wydał książkę włoskich autorów – Andrei Torniellego i Saverio Gaety – już w tytule stawiającą pytanie, które w tym roku zadawane będzie we wszystkich zakątkach naszej planety: Czy nadchodzi koniec świata?Autorzy dystansują się od pseudoproroctw, skupiając swoją uwagę na kolejnych objawieniach i książkę, jako porządkującą fakty, gorąco bym w tym miejscu polecał, gdyby nie pewne „ale”...

Otóż już we wstępie, powołując się na autora innej książki na temat objawień maryjnych – Donalda Anthony’ego Foleya, zwracają uwagę, że objawienia te od czasów oświecenia stanowią niemal zawsze preludium do jakichś ruchów rewolucyjnych i prześladowań katolików. I wyliczają, jak wydarzenia w Fatimie poprzedziły rewolucję bolszewicką, to, co się stało w Banneux i Beauraing, zapowiedziało Hitlera, a ukazania Matki Boskiej w Tre Fontane we Włoszech i w L’Ile-Bouchard we Francji były odpowiedzią na groźbę komunizmu w latach 40. XX w.

Wspomniany Foley nie ma w podobnych kwestiach wątpliwości, bo powiada: „Jeśli nawet brak szczególnych zdarzeń rewolucyjnych związanych z Lourdes, gdzie Matka Boska objawiła się w roku 1858, to jednak także te objawienia zdają się potwierdzać powyższy wzór, w kontekście opublikowania w roku 1859 przez Karola Darwina książki »O pochodzeniu gatunków«, która promowała materialistyczną ewolucję i stanowiła zaczątek ateistycznej rewolucji intelektualnej”.

No, w ten sposób udowodnić można wszystko. Zawsze bowiem zdarzyć się może coś złego, ale czy trzeba w te ponure historie od razu włączać Przenajświętszą Panienkę?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO