Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

fot. AFP/PATRICIA DE MELO MOREIRA

Trudne czasy sprzyjają religijności

Marcin Zatyka

Katolicyzm przeżywa dziś renesans. Kościół, jako jedna z nielicznych instytucji sprostał wyzwaniom kryzysu

Znaczna część środowisk opozycyjnych, które w 1974 r. obaliły rządy salazarystów, przez ponad trzy dekady wmawiała portugalskiemu społeczeństwu, że Kościół katolicki to jeden z bastionów dawnego reżimu, nadal ciepło wspominający okres dyktatury. Jej ofiar w łonie samego Kościoła nie dostrzegano. Zafałszowany wizerunek „katolików kapitalistów” podsycany przez lewicowo-liberalne elity nie wytrzymał próby czasu, którą przyniósł kryzys. Ten obnażył też słabość klasy politycznej budującej postsalazarowską republikę.

Przykład idzie z góry

Rząd Pedra Passosa Coelho, który w czerwcu ub.r. objął stery w znajdującej się na krawędzi bankructwa Portugalii, szybko rozpoczął wdrażanie wymogów oszczędnościowych narzuconych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Nowe władze czekał na starcie szereg przykrych niespodzianek nagromadzonych przez poprzednie ekipy. Liczne audyty w ministerstwach, narzucone przez zagranicznych partnerów, wykazały nie tylko ogromne niedoszacowania kont resortów, długi ukrywane przez szereg instytucji państwowych, ale także długą listę nadużyć i malwersacji finansowych urzędników najwyższego szczebla.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe