Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dimitr Miedwiediew po zlozeniu autografu na elemencie gazociagu polnocnego. fot. Forum/Reuters/ALEXANDER DEMIANCHUK

Gazowa broń Kremla

Iwona Trusewicz

23 lata temu Gazprom był... sowieckim ministerstwem. Dziś wydobywa najwięcej gazu na świecie, ma dochody dwa razy większe niż budżet Polski. I wciąż słucha się władzy

Jest wiosna 1989 r. Wiktor Czernomyrdin, 51-letni minister przemysłu gazowego Związku Sowieckiego, siedzi do późna w swoim gabinecie. Przegląda wyniki radzieckich przedsiębiorstw gazowych.

Zna je dobrze, sam był przez lata ich pracownikiem. Mieszkał w Tiumeni – najstarszym mieście Syberii, gdzie kierował Tiumengazpromem – zjednoczeniem zakładów gazowych Syberii. Rosjanie uwielbiają skróty. Łączą w nie najbardziej skomplikowane nazwy. Tiumengazprom to po polsku Tiumeński Przemysł Gazowy (Tiumenskaja Gazowaja Promyszliennost’).

Czernomyrdin patrzy na wyniki zachodnich koncernów. Wie, że mają lepsze technologie, lepszą organizację pracy i wyższą wydajność. Zdaje sobie sprawę, że droga od pomysłu do wykonania jest w sowieckiej rzeczywistości co najmniej dwa razy dłuższa aniżeli w świecie kapitalistycznej konkurencji. Rozumie, że żeby w tym świecie skutecznie konkurować, trzeba działać na tych samych zasadach – rynkowych.

Podejmuje więc decyzję jedyną w historii ZSRR. Ministerstwo przemysłu gazowego zostanie przekształcone w przedsiębiorstwo. Będzie nosić nazwę Gazprom (Gazowaja Promyszliennost’). Na jego czele stanie  były minister.

Dziś można śmiało powiedzieć, że tego umownego dnia 1989 r. Wiktor Czernomyrdin miał wizję: zobaczył koniec ZSRR i początek potęgi Gazpromu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE