Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Lech Walesa ? prezydent RP. 1992 r. fot. Slawomir Olzacki

Powrót sprawy Wałęsy

Sławomir Cenckiewicz

Jeśli potwierdzą się informacje „Uważam Rze”, że w archiwum Kancelarii Sejmu RP znajdują się kopie doniesień agenturalnych TW „Bolka”, staniemy w obliczu zasadniczego przełomu

Przez dłuższy czas myślałem, że moje przygody związane z przykrą rolą historyka odsłaniającego ciemne strony życiorysu Lecha Wałęsy skończyły się na dobre po publikacji książki „SB a Lech Wałęsa" i jej popularnej wersji – „Sprawa Lecha Wałęsy". Wprawdzie zdawałem sobie sprawę z faktu, że problem Wałęsy jest jak niekończąca się opowieść, której paradoksalnie sprzyjają ujawniane przez „legendarnego przywódcę »Solidarności«" mówiącego o „immunitecie Bolka" – kolejne wersje jego kontaktów z komunistyczną bezpieką, a z drugiej strony chór jego agresywnych obrońców chcących zamknąć wszelkie badania na ten temat. Nie myślałem jednak, że sprawa wróci z taką siłą, a ja znów zostanę wywołany do tablicy.

Tak to już jest, że im bardziej wszelka publiczna i naukowa dyskusja o agenturalnej przeszłości „Bolka" staje się zakazana, tym więcej pojawia się nowych dokumentów, faktów i relacji odsłaniających coraz to nowe karty życiorysu Wałęsy. Rzutują one na ocenę całościowej biografii Wałęsy, nie zaś jedynie – jak chce wielu naiwnych publicystów i wystraszonych badaczy – na „incydentalną", bo rzekomo jedynie „kilkunastomiesięczną" współpracę z SB po Grudniu '70, która na dodatek „nie miała wpływu" na jego późniejszą działalność opozycyjną.

Casus Wyszkowskiego

Dokładnie w 30. rocznicę zakończenia wielkiego strajku (31 sierpnia 2010 r.) sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku Urszula Malak zdobyła się na odwagę uszanowania swej niezawisłości oraz orzekania zgodnie z prawdą i oddaliła pozew Lecha Wałęsy przeciw Krzysztofowi Wyszkowskiemu z 2005 r. Wałęsa żądał zapłaty pieniężnej (40 tys. zł) i przeprosin w ogólnopolskich telewizjach (co kosztuje  wielokrotność tamtej sumy) za stwierdzenie, że Wałęsie nie przysługuje status „osoby pokrzywdzonej", ponieważ był kiedyś agentem SB o pseudonimie Bolek. Sędzia Malak, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, uznała, że Wyszkowski dowiódł, iż przy badaniu tej sprawy „dochował należytej staranności".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?