Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

To kłamstwo leży u podstaw III RP

Michał Karnowski, Jacek Karnowski

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, opozycjonistą w PRL, współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych, potem działaczem „Solidarności”

Jak to się wszystko zaczęło? Opór, opozycja, Wolne Związki Zawodowe? To, co nas doprowadziło do obecnej Polski.

Moje pierwsze doświadczenie w jakiś sposób polityczne to w ogólejeden z pierwszych obrazów, jakie w życiu pamiętam. Był listopad roku 1951, miałem wtedy cztery latka, a mój ojciec od ponad roku był aresztowany przez UB. Gdy zapadł wyrok pięć i pół roku więzienia, pozwolono nam na pierwsze widzenie. Ruszyliśmy więc z mamą do Warszawy. Wreszcie otwarto bramę i wpuszczono nas do zatłoczonej sali. Mama niosła mnie na rękach, dotarliśmy do gęstej stalowej siatki, za którą kłębił się tłum mężczyzn. Pamiętam, jak nagle zbliża się jakaś twarz i próbuje przepchnąć palec, a mama podnosi mnie, byśmy mogli się dotknąć. Jakże mogłem potem nie wiedzieć, że trzeba im stawiać opór?

Ojciec wyszedł?

Tak, w grudniu 1954 r. A ja nigdy nie rozumiałem, jak można na przykład wstępować do ZMS, brać udział w pochodach. To było odrzucające nawet estetycznie. Ten wystrój czerwony, prostactwo, toporność... Zresztą w ogóle długo nie znałem nikogo, kto by wszedł w komunizm, wszyscy wokół odmawiali. Jakkolwiek forma przystania do systemu była dla mnie nie do wyobrażenia.

Pracował pan?

Najpierw byłem gońcem, a po ukończeniu 16 lat zostałem robotnikiem, takim od łopaty. I muszę panom powiedzieć, że w pracy mówiło się bez ogródek, prosto, jasno. Wszyscy wiedzieli, czym jest komunizm. Nikt w brygadzie nie miał złudzeń. Pracowałem w Olsztynie. Może w większych zakładach, takich jak stocznie, kontrola SB była większa.

Jak z Olsztyna doszedł pan do WZZ na Wybrzeżu?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe