Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Islandia wychodzi z piekła

Marek Magierowski

Rząd w Reykjaviku pozwolił upaść największym bankom. Ryzyko się opłaciło

Jako że w Islandii nie znajdziemy ani jednego kilometra linii kolejowej, warunkiem normalnego funkcjonowania na tej wietrznej i chłodnej wyspie jest posiadanie dobrego samochodu. W pierwszej dekadzie XXI w., gdy kraj przeżywał gospodarczy boom, a Islandczycy gwałtownie się bogacili, na ulicach Reykjaviku pojawiło się sporo luksusowych aut. Najpopularniejsze były range rovery: w samym 2007 r. sprzedano ich na wyspie aż 367 – więcej niż w Szwecji i Danii razem wziętych, choć państwa te mają łącznie 50 razy więcej mieszkańców niż Islandia.

Rok później eleganckie SUV-y, należące najczęściej do bankierów i młodych, ambitnych menedżerów, zyskały złowieszczy przydomek: range rovery zaczęto nazywać „game overs".

Na początku października 2008 r. na Islandii wydarzyła się katastrofa, którą można by porównać jedynie z równoczesnym wybuchem wszystkich tamtejszych wulkanów i gejzerów oraz utratą głosu przez Björk. Załamał się cały system finansowy, upadły trzy wielkie banki, a klienci w popłochu opróżniali bankomaty, obawiając się, iż z dnia na dzień ich wieloletnie oszczędności bezpowrotnie wyparują. Widmo biedy zajrzało w oczy tym samym ludziom, którzy jeszcze do niedawna żyli w nowobogackiej euforii i w podnieceniu głaskali swoje lśniące limuzyny. Wydawało się, że wyspa zbankrutuje, a po siedmiu latach tłustych przyjdzie 77 lat chudych. Islandczycy zostali brutalnie wyrwani z pięknego snu i wtrąceni w otchłań koszmarnego kryzysu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?