Najnowsza interwencja Uważam Rze

Odsuwane drzwi minivana

Robert Przybylski

Specjalnością Forda stają się minivany z odsuwanymi drzwiami. Pierwszy był kompaktowy C-Max, kolejny wejdzie do sprzedaży w tym roku i nazwany został B-Max.

Auto zbudowane jest na podwoziu Fiesty, dzieli z nią silniki, w tym najnowszy litrowy, trzycylindrowy z bezpośrednim wtryskiem benzyny i turbodoładowaniem. Największą nowością B-Maxa są odsuwane tylne drzwi i brak środkowego słupka. Konstruktorzy Forda chwalą się, że otwór drzwiowy ma szerokość 1,5 m, gdy u konkurencji nie więcej niż 0,8 m. Jednocześnie B-Max spełnia wymogi bezpieczeństwa i nawet po uderzeniu w bok drzwi można otworzyć. Projektanci przeprowadzili tysiąc symulacji komputerowych (osiem sprzężonych komputerów obliczało jedną przez 24 godziny!) oraz 50 testów zderzeniowych. Produkcja auta rusza w Rumunii (Kraiova), a będzie ono konkurowało m.in. z Citroene..m C3, Hyundaiem ix20 oraz Oplem Merivą. Ten ostatni model sprzedaje się w Polsce w liczbie pół tysiąca rocznie.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?