Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Najważniejszy jest młynek

Joanna Bojańczyk

Z Krzysztofem Szkutnikiem, ekspertem kawy, wielokrotnym wicemistrzem Polski w cup tastingu, czyli próbowaniu kawy

Wchodzę do kawiarni i mam długą listę kaw. Espresso, latte, macchiato, mocca. To przyszło do nas z Włoch czy może z Ameryki, jak pizza? Do niedawna mieliśmy kawę z mlekiem, teraz jest latte.

Włosi nie mają takiej długiej listy. Tam się pije espresso, a właściwie cafe. Czasem ktoś zamówi cappuccino. Wydaje mi się, że to nazewnictwo przyszło z Ameryki. Nazwa espresso też przyszła ze Stanów. W jednej z naszych palarni we Włoszech jest kawiarenka. Nie widziałem, żeby ktokolwiek pił tam co innego niż espresso.

We Włoszech, jak ktoś zamawia po południu cappuccino, to jakby w nocnym klubie prosił o płatki owsiane.

W czasie moich pobytów we Włoszech, prawdę mówiąc, nie widziałem, żeby ktoś zamawiał nawet kawę z mlekiem. Może na śniadanie albo turyści.

Czy dobrą kawę można poznać po tym, że jest gęsta, czarna i smolista?

Porządnie zrobione espresso musi spełniać cztery warunki. Po włosku mówi się cztery M. Mischele – mieszanka, mulino – młynek, macchina – ekspres i la mano – ręka.

Proszę rozwinąć te cztery M.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO