Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Przelot turystyczny

Edward Tauzowski

Jedno z praskich biur podróży organizuje wycieczki śladami najgłośniejszych afer korupcyjnych w Czechach. Nazywa się ono – jak przystało na usługi, które oferuje – Corrupt Tour i proponuje turystom szlak związany np. z wykrytymi nadużyciami w praskim ratuszu czy zabiera ich do Uścia nad Łabą, kojarzonego z niejasnym procesem prywatyzacji czeskich spółek węglowych.

W programie jest także zwiedzanie luksusowych osiedli kadry menedżerskiej i willi lobbystów.

– Argentyna ma tango, Wiedeń dobrą kawę, chcielibyśmy, aby UNESCO czeską korupcję uznało za światowe dziedzictwo kultury – twierdzą założyciele Corrupt Tour. Dobre pomysły warto kopiować. W Polsce też mamy dobry grunt do rozwoju  turystyki w tak nieszablonowym ujęciu.

Władze Warszawy podpisały umowę z Żeglugą Wrocławską na remont holownika „Lubecki" oraz jego 15-letnie użytkowanie. Na razie we wraku ciężko dopatrzyć się statku. Ale remont nie potrwa długo – już w przyszłym roku „Lubecki" ma wyruszyć w wycieczkowe rejsy po Wiśle. Armator wyremontuje statek na swój koszt, a później przez 15 lat będzie zarabiał na biletach na wycieczki. Koszt tej inwestycji w postępowaniu koncesyjnym szacowany był na ponad 4 mln zł, jednak partnerstwo publiczno-prywatne opiera się na tym, że Warszawa wnosi „wkład" do spółki z inwestorem w postaci kadłuba statku, inwestor go remontuje i czerpie przez określony czas zyski z użytkowania statku. „Lubeckiego" zbudowano w latach 1911–1912 w Sankt Petersburgu. W czasie wojny polsko-bolszewickiej pływał nim Józef Piłsudski.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Wojciech Romański

W smoczym kręgu