Najnowsza interwencja Uważam Rze

Kancelaria Sejmu pisze do Gmyza

Po lekturze publikacji „Czy poznamy donosy TW „Bolka" („Uważam Rze" z 20 lutego br.) oraz wysłuchaniu Pańskich wypowiedzi w Polskim Radiu oraz Polsat News informuję, że w ocenie Kancelarii Sejmu pozostają one we wzajemnej sprzeczności.

W wymienionym artykule odniósł się pan do informacji uzyskanych od szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czapli słowami: „Czapla zapewnia, że sam nie widział dokumentów komisji Ciemniewskiego i nie wie, czy wśród nich są dokumenty SB dotyczące Wałęsy". Zacytował pan także wypowiedź pana ministra: „Zostałem jedynie poinformowany, że w zasobie tym znajduje się zalakowana paczka, ale nie wiem, co ona zawiera".

Tymczasem w wygłoszonym tego samego dnia komentarzu na antenie Polskiego Radia zechciał pan niezgodnie z rzeczywistością stwierdzić: „Z informacji, których udzielił mi szef Kancelarii Sejmu, minister Lech Czapla, wynika, że są to dokumenty, które dotyczą Wałęsy", powtarzając tę tezę także w programie Polsat News „To był dzień", mówiąc: „Odkryto w archiwum sejmowym zalakowaną paczkę, paczkę, której zawartość dotyczy Lecha Wałęsy, co potwierdził w rozmowie ze mną szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla".

Uprzejmie informujemy, że wypowiedzi zamieszczone w tygodniku „Uważam Rze" są właściwymi informacjami – w przeciwieństwie do komentarzy na antenie PR SA i Polsat News.

Ponadto nieprecyzyjnie informuje pan opinię publiczną, że wśród członków powołanej przez szefa Kancelarii Sejmu jest „dyrektor archiwum sejmowego". W rzeczywistości Archiwum Sejmu jest wydziałem Biblioteki Sejmowej podlegającym jej dyrektorowi. W skład komisji wchodzi naczelnik wydziału archiwum wicedyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu Izabela Paluch.

 

Od autora:

W odpowiedzi na pismo Kancelarii Sejmu mogę jedynie przedstawić  kluczowy fragment rozmowy, jaki odbyłem z ministrem Lechem Czaplą. Jest stenogram spisany słowo w słowo z taśmy wideo.

C. G:. Wspomniał pan, że tam mogą się znajdować materiały z lat 70. Rozmawialiśmy z jednym z członków komisji Ciemniewskiego, panem Mieczysławem Gilem, ówczesnym posłem, który nam powiedział...

L. C:... aktualnym senatorem.

tv.rp.pl
Zobacz całą rozmowę z szefem Kancelarii Sejmu Lechem Czaplą

C. G: Tak, który nam powiedział, że komisja otrzymała, do sekretariatu wpłynęły dokumenty dotyczące Lecha Wałęsy, kopie dokumentów z lat 70. Czy pan widział te dokumenty? Czy one tam są? Czy one powinny się znaleźć w Instytucie Pamięci Narodowej?

L. C: Nie widziałem tego dokumentu. Z tego, co mi przekazano, to jest zapieczętowana paczka, która będzie komisyjnie otworzona i przejrzana. IPN ma taką możliwość ustawową pozyskania tego materiału, zgodnie z przepisami o tej instytucji.

Z rozmowy tej jasno wynika, że formułowane przeze mnie opinie w mediach elektronicznych mają pokrycie w treści tej rozmowy.

Cezary Gmyz

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO