Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Słynne Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie pożyczyło z polskiego muzeum w Auschwitz barak z Birkenau.

USA

Choć upłynął termin wypożyczenia, Amerykanie odmawiają zwrotu zabytku, otwarcie łamiąc umowę. W prasie za oceanem pojawiają się zaś sugestie, że Polacy – jako współodpowiedzialni za Holocaust – nie zasługują na to, żeby opiekować się obiektem. Poza tym mogą się z nim źle obchodzić i go popsuć. Jeden z polskich historyków w wysłanym do mnie liście napisał, że przez naszego amerykańskiego sojusznika „jesteśmy traktowani niczym kolonia afrykańska w XIX w.". Trudno się nie zgodzić.

Albania

Muzeum Narodowe w Tiranie otworzyło nowe skrzydło poświęcone zbrodniom reżimu komunistycznego. Ocenia się, że w trakcie trwających 40 lat rządów Envera Hodży w niewielkiej Albanii czerwoni wsadzili do obozów koncentracyjnych lub zamordowali 100 tys. ludzi. W muzeum znalazły się zdjęcia masowych grobów, łańcuchy, którymi skuwano ofiary, oraz jeszcze do niedawna ściśle tajne dokumenty. Dobrze, że narody Europy Wschodniej – wbrew potężnemu w naszej części świata postkomunistycznemu lobby – odzyskują pamięć.

Białoruś

Propaganda Łukaszenki w dobrej formie. Tym razem gazeta „Zwiazda" ogłosiła, że bohaterska Armia Czerwona chciała przyjść na pomoc powstaniu warszawskiemu, ale podli reakcjoniści z Armii Krajowej odrzucili wyciągniętą do nich dłoń. To sami Polacy są winni, że Sowieci nagle wstrzymali ofensywę i przyglądali się z drugiego brzegu Wisły, aż Hitler wykończy Warszawę. Chyba nawet na Białorusi nikt, łącznie z dziennikarzami piszącymi takie artykuły, nie wierzy w ani jedno napisane w nich słowo.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?