Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

IPN dopytuje Sejm o esbeckie akta

Cezary Gmyz

Archiwiści IPN nie znaleźli w aktach tzw. komisji Ciemniewskiego esbeckich dokumentów dotyczących TW „Bolka".

Nie są jednak pewni, czy pokazano im wszystko. – Prezes IPN zwróci się do szefa Kancelarii Sejmu o udzielenie informacji na temat ewentualnej obecności dokumentów organów bezpieczeństwa państwa w innych materiałach przechowywanych w Kancelarii Sejmu – informuje rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Akta komisji Ciemniewskiego z ramienia IPN badali Rafał Leśkiewicz i Andrzej Pieczonko, dyrektorzy Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Jak informuje rzecznik Instytutu, wśród materiałów, jakie im pokazano, nie było żadnych dokumentów czy kopii akt wytworzonych przez SB.

Archiwistom pokazano jedynie dokumenty z okresu, kiedy działała komisja badająca lustrację przeprowadzoną przez Antoniego Macierewicza, czyli z 1992 r. Tymczasem Lech Czapla, szef Kancelarii Sejmu, 16 lutego w nagranej rozmowie z „Uważam Rze" mówił o załącznikach z lat 70. i 80.

Sprawa dokumentów komisji Ciemniewskiego stała się głośna, kiedy „Uważam Rze" dotarło do tajnych stenogramów jej obrad.

Z wypowiedzi posłów wynikało, że do Sejmu mogły dotrzeć kopie donosów TW „Bolka" – tych, które zniknęły w latach 1992–1995, kiedy dokumenty zostały wypożyczone Lechowi Wałęsie.

O wgląd do akt 11 stycznia 2012 r. wystąpił członek sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Marek Opioła (PiS). Choć posiada  certyfikat dostępu do najtajniejszych informacji, szef Kancelarii Sejmu odmówił mu dostępu do akt. Po publikacji „Uważam Rze" prezes IPN zwrócił się o wgląd do dokumentacji. Archiwistów IPN dopuszczono do akt dopiero po zbadaniu ich przez ludzi wyznaczonych przez Czaplę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE