Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Adam Hochschild "Duch krola Leopolda" przel. Piotr Turczynski Swiat Ksiazki

O pustosłowiu noblisty i ośmiu milionach ofiar

Krzysztof Masłoń

Jeśli miałem jeszcze jakieś wątpliwości w niskiej ocenie powieści „Marzenie Celta" mojego skądinąd ulubionego pisarza Maria Vargasa Llosy, to pozbyłem się ich ostatecznie.

Przypomnę, że pierwszoplanową postacią książki uczynił Llosa Rogera Casementa, bohatera ruchu antykolonialnego, prekursora obrony praw człowieka, brytyjskiego dyplomatę, który czując się nacjonalistą irlandzkim, dopuścił się w czasie I wojny światowej kolaboracji z Niemcami, za co zapłacił głową.

Wcześniej jednak zyskał sławę po opublikowaniu swoich raportów z Konga. Został tam wysłany w 1900 r., aby założyć pierwszy brytyjski konsulat. Po drodze zawitał do Brukseli, gdzie przyjęty został przez króla Leopolda I i ugoszczony lunchem. Przez półtorej godziny słuchał królewskich monologów na temat cywilizacyjnego wysiłku czynionego w Kongu. Urok osobisty monarchy w tym przypadku nie zadziałał. Casement zbyt wiele wiedział o rządach Belgów w tym rejonie i terrorze, który pochłonął w sumie 8 mln ofiar.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość