Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

"Hello! How Are You" rez. A. Maftei Rumunia 2010

W poszukiwaniu utraconych dreszczy

Anna Kilian

Na początku była historia przeczytana w gazecie. Mężczyzna i kobieta poznali się na czacie i tam, w wirtualnej przestrzeni, zakochali się w sobie. Gdy się spotkali, okazało się, że są... małżeństwem.

Rumun Alexandru Maftei przeniósł rzeczywistość na ekran i tak powstał „Hello! How Are You?" – film słodko-gorzki, ciepły, zaskakujący. Bohaterowie są znużonymi sobą rodzicami nastolatka. Zaczynają konwersować na portalu randkowym, nie wiedząc, że piszą do siebie. Szukają wypartej przyzwyczajeniem pasji z przeszłości. Maftei wyszła komedia romantyczna z prawdziwego zdarzenia – zabawna i dramatyczna, wzruszająca i mądra.

Z dala od Fabryki Snów, w Wielkiej Brytanii, powstała inna udana komedia. Tanya Wexler osnuła „Histerię. Romantyczną historię wibratora" wokół wynalezienia osobistego masażera przez doktora Granville'a, chcącego nim leczyć osławioną, tytułową kobiecą przypadłość. A wiktoriańskie wdowy i zaniedbywane żony łaknęły seksualnych dreszczy jak kanie dżdżu. Nie do końca zdając sobie sprawę z przyczyn swoich pragnień, bo w 1880 r., kiedy rozgrywa się akcja, seksu jeszcze nie wynaleziono, by tak rzec. Ba, minie jeszcze ćwierć wieku, zanim J.M. Barrie, twórca postaci Piotrusia Pana, „wynajdzie" dziecko, z jego psychiczną odrębnością i prawami. Wspaniała obsada z Hugh Dancym, Jonathanem Pryce'em i Maggie Gyllenhaal ani przez chwilę nie przekracza granicy dobrego smaku.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy