Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Pycha i zagubienie

Grzegorz Górny

Wywiad z Bronisławem Wildsteinem, pisarzem

Twoja ostatnia powieść „Czas niedokonany" to saga rodzinna, a zarazem duchowy portret XX w. W 1906 r. ginie w pogromie patriarcha rodu Baruch Brok, ostatni człowiek, dla którego centrum życia stanowi Bóg. Jego trzej synowie porzucają wiarę ojca i próbują zagospodarować jakoś pustkę, która powstała po „śmierci Boga". Rzucają się więc w świeckie surogaty religii, zauroczeni naukami Marksa, Freuda czy Heideggera, ale wszyscy przeżywają rozczarowanie. Kolejne pokolenie odrzuca już jakiekolwiek prawdy, niewzruszone zasady czy mocne tożsamości. Wszystko jest płynne, zmienne, nieokreślone. W końcu dochodzimy do czwartej generacji, którą reprezentuje młody Adam Brok. Jakiego dokona wyboru?

Tego do końca nie wiemy. Powieść nosi przecież tytuł „Czas niedokonany". To jest opowieść o XX w., a właściwie o nowoczesności – i w tym sensie to także jest „czas niedokonany", bo nowoczesność jako pewien ideowy projekt nie skończyła się jeszcze i nie wiemy, dokąd nas doprowadzi. Jej podstawowym wyróżnikiem jest zakwestionowanie Boga oraz ładu metafizycznego. W takim świecie żyjemy i ja taki świat opisuję.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?