Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej ze stosunkami Polski z Białorusią?

Szewach Weiss

Z Aleksandrem Łukaszenką spotkałem się w 1995 r., przy okazji obchodów 50-lecia wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz. Zostałem na nie zaproszony jako przewodniczący Knesetu. Na uroczystości przybyło wielu liderów państw.

Tego samego dnia dla uczestników obchodów zorganizowano na Wawelu konferencję dotyczącą zbrodni ludobójstwa. Łukaszenko, obok którego siedziałem, udzielał się wyjątkowo aktywnie. Mówił, że potępia faszyzm i że żywi serdeczne uczucia wobec białoruskich Żydów.

A trzeba tu zaznaczyć, że wielu wybitnych przywódców Izraela pochodzi właśnie z terenu dzisiejszej Białorusi. Między innymi pierwszy prezydent Izraela i najsłynniejszy lider ruchu syjonistycznego prof. Chaim Weizmann, który urodził się w miasteczku Motol koło Pińska.

Mimo swej deklaracji już wtedy Aleksander Łukaszenko zrobił na mnie wrażenie autorytarnego przywódcy, wzorującego się na totalitarnym Związku Sowieckim. Stąd tak bliskie związki dzisiejszej Białorusi z Rosją oraz łamanie praw człowieka przez reżim w Mińsku.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?