Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Bóg był w sercach Sprawiedliwych

Szewach Weiss

Polacy ratujący Żydów byli wielkimi herosami. Nikt nie może takiej postawy wymagać od całego społeczeństwa

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem powstał w Jerozolimie na Wzgórzu Herzla w 1953 r. Pierwszą inicjatywą muzeum, które stało się świątynią pamięci o Holocauście, było uhonorowanie ludzi ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Nazwano ich Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Powstała wtedy Aleja Sprawiedliwych. Drzewa w niej rosnące zasadzili ocaleni z Holocaustu lub ich potomkowie. Między drzewami widnieją tabliczki z nazwiskami ratujących. Kim byli ci bohaterowie? To zwykli ludzie, którzy nieśli pomoc żydowskim bliźnim. Tak jak rodziny Ulmów, Kowalskich i Baranków, które zapłaciły za to najwyższą cenę.

Jedną z osób, które zawdzięczają życie tym dzielnym ludziom, jestem ja. Człowiek ocalony wraz z bliskimi przez zwykłe chłopskie rodziny. Miałem w życiu to szczęście, że spotkałem na swojej drodze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wiem więc, o czym piszę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?