Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Film ?Die Nibelungen? Fritza Langa powstal na podstawie sredniowiecznego eposu ?Piesn o Nibelungach?

Niemcy w lesie

Piotr Semka

Mit lasu jako miejsca oporu Germanów przed najeźdźcami do dziś żywy jest wśród neonazistów

Wystawa o niemieckiej puszczy w centralnym muzeum historycznym w Berlinie? Czemu nie? Skoro Niemcy swoją historię liczą od zwycięstwa nad Rzymianami w Lesie Teutoburskim, bajki braci Grimm opierają na tajemniczości lasu, a Łukasz Cranach starszy malował Madonnę nie pod palmami, ale pod jodłą. Oto właśnie rząd RFN uzyskał od UNESCO wpisanie niemieckich lasów bukowych na listę światowego dziedzictwa ludzkości. A bożonarodzeniowa choinka to przecież także wynalazek z Niemiec.

„Ty nie umiesz płakać ze szczęścia, czując zapach niemieckiego lasu o wschodzie słońca" – takie narodowo-ekologiczne wyznanie rzuca Napoleonowi zamachowiec Staap w „Napoleońskiej symfonii" Anthony'ego Burgessa. Coś z tego stylu myślenia pobrzmiewa w tekście, jaki otwiera wystawę „Pod drzewami – Niemcy i las": „Niemiecki las to coś więcej niż suma drzew i liczba pni. Więcej niż ekosystem czy miejsce wypoczynku. To zwierciadło dziejów Niemców. Ich głęboka relacja z lasem sięga głębokiej przeszłości. (...) Las jest wrośnięty w niemiecką świadomość i naznacza naszą kulturową tożsamość. Nie tylko wtedy, gdy wędrujemy pod wierzchołkami drzew".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy