Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Porwany za młodu

Handel żywym towarem nie jest wymysłem dzisiejszych czasów. Każdy niby wie o wywożeniu ciemnoskórych Afrykanów do Ameryki, ale już o uprowadzaniu Europejczyków do Afryki w XVIII w. nie pisywano zbyt wiele.

Lukę tę wypełnia Giles Milton, w barwnie napisanym, ale też źródłowo wyczerpującym reportażu historycznym.

Porwania były świetnym interesem dla piratów, którzy uzupełniali w ten sposób zysk z obrabowanych statków. Na jednym z nich miał pecha płynąć Thomas Pellow. Młodego chłopca sprzedano władcy Maroka, gdzie w ciągu kolejnych lat był strażnikiem haremu, żołnierzem i w końcu zbiegiem. Aż trudno uwierzyć, że tekst, który czyta się jak dobrą powieść awanturniczą w duchu Dumasa czy Stevensona, opisuje wydarzenia autentyczne.

wl

Giles Milton
Białe złoto
Noir sur Blanc

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość